Međunarodna izložba “Identiteti”, s radovima studenata zagrebačkog Tekstilno-tehnološkog fakulteta i Odjela vizualnih umjetnosti Sveučilišta iz Pretorije, otvara se u utorak, 24. svibnja u Galeriji ULUPUH, čime počinje manifestacija Tjedan Afrike.

Projekt “Identiteti” okupio je studente iz Hrvatske i Južnoafričke Republike te njihove mentore oko teme lokalnog i nacionalnog identiteta, nakon razmjene materijala koji su im bili polazište za istraživanje teme.

“Priprema projekta bila je zahtjevna jer je trebalo izdvojiti tri ključna elementa hrvatskog kulturnog nasljeđa kao polazišta za istraživanje identiteta”, navela je u predgovoru kataloga Sanja Rocco, autorica idejnog koncepta projekta. Odabrala je glagoljicu, etno elemente hrvatskih narodnih nošnji i crveno-bijele kvadrate kao prepoznatljiv element hrvatskog grba, uz ponuđene poveznice za suvremeni hrvatski dizajn.

“Dok su južnoafrički studenti svoja saznanja o hrvatskom identitetu izrazili kroz ilustracije i plakate, hrvatski su kreirali uzorke tekstila inspiriranih Južnom Afrikom i od njih dizajnirali odjeću i uporabne objekte”, napomenula je Rocco.

Hrvatske studente nadahnulo je kulturno nasljeđe južnoafričkog identiteta, ali i suvremeni modni dizajn, te su kreirali apstraktne motive u raznim tekstilnim tehnikama i dizajnerskim pristupima.

Istraživanje njihovih južnoafričkih kolega rezultiralo je dijelom poetskim ilustracijama, a neki od njih pronašli su poveznice dviju nacija, kao kada je riječ o ugroženim životinjskim vrstama, prirodnim ljepotama nacionalnih parkova ili sličnom geometrijskom strukturom lepoglavske čipke i tradicionalne tetovaže kanom.

Po riječima, Amy van Vuuren, mentorice studenata iz Pretorije, bilo je fascinantno promatrati studente kako istražuju ne samo kulturno nasljeđe svoje zemlje, već i identitet zemlje koja je većini njih bila nepoznata. “Sličnosti koje su studenti pronašli među dvjema nacijama i zajednicama podsjećaju kako smo uvijek više slični jedni drugima, nego različiti”, ustvrdila je.

Mentorica studenata Tekstilno-tehnološkog Koraljka Kovač Dugandžić objašnjava kako je svaki od studenata u svom senzibilitetu, odnosno području interesa kreativnog izražavanja, realizirao svoj dezen za tekstil, kolekcije dizajna tekstila, imajući potpunu slobodu, a mentorirani su na tragu svog senzibiliteta unutar pravila struke.

U prvom dijelu procesa studenti su izradili idejne mape u kojima su trebali predstaviti svoje ideje, a potom je žiri izabrao najkreativnije, najinovativnije te estetski, likovno i dizajnerski najzanimljivije radove s kojima su išli u realizaciju.

Riječ je o trećem projektu suradnje Dyalli udruge za kulturnu suradnju i promicanje afričke kulture u Hrvatskoj, s Tekstilno-tehnološkim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu, uz podršku ULUPUH-a.

Dyalli udruga za kulturnu suradnju i promicanje afričke kulture u Hrvatskoj organizira obilježavanje Međunarodnog dana Afrike, 25. svibnja, u Zagrebu od 2008. Taj se dan obilježava u cijelom svijetu, u spomen na osnivanje Organizacije afričkog jedinstva 1963. Od 2010. godine manifestacija prerasta u Tjedan Afrike.

Za ovogodišnje izdanje pripremljen je niz programa kojima predstavljaju različite aspekte afričke kulturne tradicije i suvremenih zbivanja, od putopisnih predavanja i radionica za djecu, preko afro-gastro-etno sajma do filmskih projekcija u kinu “Tuškanac” i večeri afričke glazbe u Klubu Medika i Ksetu.

Izložba u Galeriji ULUPUH može se pogledati do 2. lipnja, a ulaz je slobodan.

(Hina)

fah