Hrvatska očekuje uskoro pozitivno rješenje za pitanje terana, koje bi trebalo zadovoljiti vinare u Istri, izjavio je u ponedjeljak u Bruxellesu ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina.

“Pregovori su intenzivirani i idućih tjedana očekujemo povoljno rješenje za Hrvatsku”, rekao je Jakovina, koji u Bruxellesu sudjeluje na sastanku ministara poljoprivrede i koji je imao bilateralni razgovor s povjerenikom za poljoprivredu Philom Hoganom.

“Sada imamo razumijevanje i potporu Komisije i nadamo se da će stvari ići u pozitivnom smjeru, a ako ne tužit ćemo Komisiju i Sloveniju Sudu Europske unije”, rekao je Jakovina.

Slovenija je svoj teran zaštitila geografskom oznakom podrijetla, što onemogućuje prodaju hrvatskog terana pod tim imenom. Hrvatska strana kaže da su Slovenci geografskom oznakom podrijetla zapravo zaštitili sortu teran, što nije dopušteno.

Slovenski teran se proizvodi od grožđa sorte refošk, a u hrvatskoj Istri iz sorte teran. Hrvatska je uputila prigovor na to rješenje i sukladno uobičajenoj praksi Komisija je najprije tražila da se to pitanje pokuša bilateralno riješiti između Hrvatske i Slovenije. Nakon što se ispostavilo da dogovor nije moguć, stvar je preuzela Komisija koja treba donijeti odluku.

Hrvatska traži oznaku “teran, hrvatska Istra”, što je potpuno prihvatljivo za hrvatske vinare.

“Mi smo sigurni u argumentaciju koju imamo, sigurno smo da je teran vino koje se stoljećima proizvodi u hrvatskoj Istri i ako ne budemo zadovoljni rješenjem, tražit ćemo pravnu zaštitu”, rekao je Jakovina.

Na sastanku ministara poljoprivrede razgovaralo se o učincima ruskog embarga na europske poljoprivredne proizvode, koji je produljen na još godinu dana.

“Stajalište je Hrvatske da i za ovu godinu treba iznaći interventne mjere za voće i povrće i mliječni sektor”, rekao je Jakovina. Dodao je da izravni štetni učinci ruskog embarga za hrvatsku poljoprivredu nisu veliki, ali su zato neizravni učinci jako veliki.

“Mi smo imali 15 milijuna eura izvoza na rusko tržište. Naši izvoznici su većim dijelom našli zamjenu za rusko tržište, ali veliki su neizravni učinci, jer zbog embarga ostaje višak proizvoda na europskom tržištu što onda ruši cijene poljoprivrednim proizvodima”, kaže Jakovina.

(Hina)

fah