Budimpešta: U godini proslave 110. obljetnice beatifikacije i 20. obljetnice kanonizacije sv. Marka Križevčanina, odlukom bjelovarsko-križevačkog biskupa Vjekoslava Huzjaka, u suradnji sa župnikom župe svete Ane u Križevcima preč. Stjepanom Sovičekom, Bjelovarsko-križevačka biskupija hodočastila je od 1. do 4. srpnja putovima svoga zaštitnika. Vjernici iz Bjelovara, Križevaca i Sv. Ivana Zeline, predvođeni biskupom Huzjakom, generalnim vikarom Stjepanom Ptičekom, svećenicima i đakonom, hodočastili su putovima i mjestima koja su životno povezana s našim mučenikom: Ostrogonom, Košicama, Trnavom i Grazom.

Tako su u ostrogonskoj katedrali Uznesenja Blažene Djevice Marije i Sv. Adalberta, najvećoj katedralnoj crkvi u Mađarskoj, hrvatski hodočasnici imali priliku vidjeti i moliti nad relikvijom glave sv. Marka Križevčanina. U Košicama, mjestu mučeništva svetog Marka i subraće svećenika, Poljaka Melhiora Grodzieckog i Mađara Stjepana Pongracza, koje je papa Ivan Pavao II. proglasio svetima tijekom svojeg pastoralnog pohoda Slovačkoj 1995. godine, vjernici su u katedrali Sv. Elizabete Ugarske u Košicama, na dan obljetnice njihova proglašenja svetima, 2. srpnja, slavili euharistijsku žrtvu spominjući se njihova mučeništva. Biskup Huzjak u homiliji je istaknuo kako je Markovo mučeništvo i prolijevanje krvi kruna njegova cjeloživotnog rasta u vjernosti Kristu i Crkvi. “Ono je plod velikodušnosti kojom se stavio u službu Crkve i naroda u zemlji u kojoj je bilo potrebno učvrstiti vjeru Kristova stada i posvjedočiti za istinu evanđelja.

Marko je, dakle, svjestan svoje pripadnosti hrvatskome narodu, prepoznao i osjećao čitavu Crkvu svojim domom i mjestom služenja. Za njega su sva ona mjesta u kojima je živio i radio bila jedno polje apostolskog djelovanja i pastoralnog rada. I kada je najviše bilo potrebno, Marko se nije uplašio izazova već je, pouzdajući se u Gospodina, hrabro prihvatio povjerenu mu zadaću. Njegova postojanost, vjernost i velikodušna ljubav koja ga je vodila da obrati na put istine i one koji su mu prijetili smrću, odražavaju svetost njegova života, njegovu duboku povezanost s Kristom Spasiteljem.

Njegova žrtva i nesebično prihvaćanje Očeve volje i nas danas potiče da se odvažimo svjedočiti za istinu evanđelja, za istinske vrednote života u društvu u kojem živimo. Ohrabruje nas za sadašnje izazove, kako ne bismo ušutjeli pred onima koji šire laži i kako se ne bismo obeshrabrili dok nas progone zbog vjernosti istini”, rekao je biskup.

U Trnavi hodočasnici su pohodili isusovačku crkvu Presvetog Trojstva u kojoj su pohranjene relikvije glave dvojice njihove subraće, košičkih mučenika, Melhiora Grodzieckog i Stjepana Pongracza. I dok se relikvija glave sv. Marka Križevčanina nalazi u ostrogonskoj katedrali, kosti trojice mučenika položene su u zajednički lijes u uršulinskoj crkvi Sv. Ane u Trnavi. Tamo su prenesene iz Ostrogona u 16. stoljeću, u doba turskih opsjedanja grada. Tada je preseljena i nadbiskupija koja je tamo ostala sve do 1820. godine.

Posljednje odredište hodočašća bio je Graz, mjesto školovanja Marka Križevčanina i Stjepana Pongracza. U biskupijskom sjemeništu hodočasnike je dočekao dušobrižnik Hrvatske katoličke misije fra Matija Koren. U godini kada Bjelovarsko-križevačka biskupija slavi petu obljetnicu svoga postojanja, to je hodočašće bilo svojevrsna zahvala Bogu na svim milostima primljenima po zagovoru sv. Marka Križevčanina, zaštitnika biskupije.

IKA