U redakciju portala pristiglo je priopćenje Građanske inicijative “Koprivnica kakvu zaslužujemo” koje prenosimo i cijelosti:

Piškornica, smještena svega 2 kilometra od grada,  prima smeće iz Rijeke i to oko oko 2800 tona mjesečno, što je otprilike trećina GODIŠNJEG smeća grada Koprivnice! Uz uznemirujuće vijesti da EU više neće sufinancirati predimenzionirana odlagališta tipa RCGO Piškornica, ostaje pitanje što dalje?

Proteklih dva mjeseca osobnim kontaktima i slanjem elektronske pošte od čelnice uprave Komunalca pokušali smo dobiti relevantne podatke no osim godišnje količine koja je do sada deponirana iz Koprivnice te saznanja da Piškornicom upravlja Komunalac nasuprot riječima koprivničkog dogradonačelnika i njegove tvrdnje da Koprivnica s Poškornicom nema veze.

No iz raspoloživih informacija dolazimo do spoznaje da bi iz Rijeke godišnje moglo stizati oko 30000 tona te 8000 tona iz Koprivnice čini zamjetnu količinu nesortiranog otpada koji bi u dvije godine mogao popuniti Piškornicu.

Unatoč tvrdnjama gospodina Jozinovića gradnja RCGO Piškornice u ovom obliku svakim danom postaje sve upitnija te je stoga naša zabrinutost sve veća.

Nadamo se da će novi ministar zaštite okoliša te institucije pravne države rasvjetliti sve ono što je danas u mraku Komunalčeve zgrade.

Uz to projekat razdvajanja otpada koji se ovih mjeseci počeo provoditi u Koprivnici ide u sasvim pogrešnom smjeru.

Moralo se cjelovito i smisleno riješiti razdvajanje otpada na kućnom pragu i to dok su se nudile kante, kontejneri i ostala potrebna sredstva u pola pa čak i za manje od pola cijene kroz potpore Ministarstva zaštite okoliša.

Zašto onda nismo? Jesmo, jesmo! krenuli po običaju od kraja prema početku, tj. od bio otpada ka plastici, papiru i staklu i metalu. Odvojeno prikupljanje otpada podrazumijeva pored novih radnih mjesta i novi investicijski ciklus jer je sortirani otpad zapravo sirovina koju se može prodavati najboljem ponuđaču. Zarada od prodaje treba ići za realizaciju cjelokupne STRATEGIJE gospodarenja istim, te za smanjenje cijene odvoza. To je ujedno uvjet da se prijeđe na sustav naplate prema volumenu ili još bolje kilogramima. To je onda isključivo naplata za  otpad koji se negdje mora zbrinuti. Nije dakle smanjenje cijene na nedorečeno razdoblje za kunu po glavi kućanstva! Sav ostali otpad kao sirovina može i mora sam plaćati svoj odvoz i obradu!!

Umjesto toga danas imamo čipiranje smeđih kanti i potencijalnu eko bombu na dva kilometra od grada

Stoga javno pitamo odgovorne, posebno u Komunalcu obzirom da od njih nismo dobili nikakvog odgovora:

što se čeka tako dugo i zašto kasnimo sa sortiranjem otpada na kućnom pragu?

Koje su ukupne količine otpada koji se može deponirati na Piškornici?

Iz kojih se sve gradova danas deponira nesortirani otpad na Piškornici?

Koliko mjesečno stiže otpada iz Rijeke i drugih gradova?

Koliko na tome Komunalac zarađuje?

Također pitamo vijećnike gradskog vijeća posebno one ekološki osviještene:

Nije li sada vrijeme za jednu posebnu, tematsku sjednicu Gradskog vijeća?

U Koprivnici 12.02.2016

Ispred inicijative:

Miodrag Maričić, Mira Adamović, Siniša Bosanac

prigorski.hr

foto: komunalac-kc.hr