Bjelovar-Hrvatska 1:15 (0:8)

Nije mogla biti prikladnija pozivnica za 110. rođendansku svjećicu bjelovarskog nogometnog kluba. Viceprvaci svijeta s najboljim nogometašem Modrićem i, po nama, najboljim trenerom Dalićem, uveličali su veliku svečanost u Bjelovaru, unatoč reprezentativnim i klupskim obvezama.

To su naši Vatreni, to su pravi sportaši, to su najbolji promicatelji Lijepe naše na zemaljskoj kugli. Poštuju i cijene tzv. manje klubove koji su u povijesti itekako pridonijeli planetarnom uspjehu hrvatskoga nogometa.

Najpoznatije ime Bjelovara je Ognjen Vukojević, internacionalac s 55 nastupa u najdražoj majici s državnim obilježjem. Pamtimo ga još iz igračkih dana u Bjelovaru kada su u istom natjecateljskom razredu bili i Bjelovarčani i Križevčani, pamtimo ga i s nastupa na križevačkom dvoranskom malonogometnom turniru.

Od poznatijih bivših nogometaša, ondje i u križevačkom Čeliku igrao je Ivan Bedi. Oba grada nemaju primjerene uvjete za razvoj nogometa. U Bjelovaru će ih uskoro, saznajemo, dobiti, a u Križevcima, nadamo se, neće trebati predugo čekati.

Sljedeće godine je, također, 110. obljetnica organiziranog loptanja u Križevcima. Na stotom rođendanu gostovao je Dinamo. U Križevcima priželjkuju sličan spektakl, kakav su danas Vatreni priredili susjedima.

Prava svečanost, uoči samog početka današnje utakmice. Razmjena prigodnih poklona HNS-a i slavljenika Bjelovara. Priznanje za najboljeg svjetskog igrača Luku Modrića i najboljeg izbornika Zlatka Dalića koji je, zanimljivo, prije točno godinu dana vodio državnu vrstu u poticajnoj pobjedi u Ukrajini. Najdraži dres uručen je daruvarskom sucu Bruni Mariću kojem je to bila oproštajna utakmica.

Zacijelo, najdraža, najljepša i najlakša u karijeri. Rijetko je morao koristiti zviždaljku, jer u revijalnom ogledu nije, gotovo, bilo niti jednog prekršaja. Pomagali su mu Sanja Rođak-Karšić i Goran Loparac.

Dalić je u prvom poluvremenu iskušao trinaestoricu igrača: Livaković, Pivarić, Jedvaj, Vida, Mitrović, Badelj, Rakitić (Pašalić), Kovačić, Rebić (Livaja), Pjaca i Kramarić. Hrvatska je Bjelovarčane u prvom poluvremenu “počastila” s osam pogodaka. Golijadu je otvorio Kramarić u četvrtoj, nastavio Rakitić u osmoj, pa Kramarić u dvadesetoj, Rebić u 22., Livaja u 37., Kramarić u 38., T. Jedvaj u 41. i Kramarić u 45. minuti. Pjaca je, uz to, dvaput uzdrmao okvir gola, vratnicu i gredu, Kramarić je u 35. pogodio vratnicu, a najljepši potez bila je Rakitićeva greda s centra u 20. minuti.

Bjelovarčani su, naravno, bili pod velikim dojmom ogleda sa svjetskim doprvacima i malo su im se “odsjekle noge” u čistim prigodama. Bošnjak nije imao sreće kada je njegova lopta pogodila vratnicu pokraj već savladanog Livakovića, a najbolje prigode zapucao je Kuprešak u 42. i 44. minuti. U drugom poluvremenu puno zamjena igrača na obje strane.

Dalić je na travnjak poslao vratara Leticu, Perišića, Roga, Bradarića, Milića, Bartolca. U 54. minuti još jednu prigodu za domaćine propustio je Kuprešak, a u 60. u dobroj zgodi bio je i Rajić. Na drugoj strani, odličan je na domaćim vratima bio Beljan. U 21. minuti 0:9. Pogodak je postigao Milan Badelj, velik prijatelj i križevačkog kluba koji redovito dolazi na memorijalne utakmice u spomen na svog prijatelja i suigrača iz mladih Dinamovih postava Tihomira Matoića, a lani je, podsjećamo, poklonio i tri para kopački Križevčanima.

U 67. minuti 0:10. Andrej Kramarić ponovno je zabio. U 71. na 0:11 povisuje Ivan Perišić i na 0:12 u 73. minuti. U sjajnoj je formi naš reprezentativac i Interovac kojem je trebalo tek nekoliko minuta na travnjaku da se upiše među strijelce. Livaja u 74. postiže pogodak za 0:13. U 77. prigodu za Bjelovar propustio je Mamić, ali je bio precizan u 82. minuti za počasni pogodak slavljenika.

Stjepan je sjajno primio loptu i nadmudrio Leticu za 1:13. No, odgovor je brzo uslijedio. Mario Pašalić zabija za 1:14 u 83. minuti. “Pala” je i petnaestica. Marko Livaja, 1:15 u 86. minuti.

Za Bjelovarčane su nastupili: Lebović, Atlija, M. Jedvaj, Šantalab, Muniz, Trupac, Tominac, Rajić, Mamić, Ostrman, Bošnjak, Kuprešak, Beljan, Lučić, Blažic, Nikšić, Dodik, Legčević.