Europska komisija je u srijedu najavila da pokreće “kontaktnu točku za granice”, koja bi trebala pomoći pograničnim područjima u EU u uklanjanju prepreka za investicije i zapošljavanje.

Prijedlog je dio opširnije komunikacije o „poticanju rasta i kohezije u graničnim regijama EU-a”. Njome se, uz navođenje inicijativa u tijeku, uvodi niz novih mjera koje bi trebale potaknuti rast u pograničnim regijama i pospješiti njihovu suradnju.

Kontaktna točka za granice počet će raditi u siječnju 2018., a činit će je stručnjaci Komisije za prekogranična pitanja. Oni će savjetovati nacionalna i regionalna tijela na temelju dobrih praksi prikupljenih i razmijenjenih putem nove internetske mreže na razini EU-a.

Na pogranična područja otpada 40 posto teritorija EU-a, a u njima se ostvari 25 posto europskog BDP-a, što je ispod njihova potencijala.

“Ta područja su zlatni rudnik prilika koje samo čekaju da budu iskorištene. Komisija će im ciljano pomagati kako bi se ostvarivale pogodnosti za njihove stanovnike”, izjavila je povjerenica za regionalnu politiku Corina Cretu.

Komisija je još 2015. pokrenula proučavanje prepreka koje stoje na putu prekograničnoj suradnji unutar EU-a. Identificirano je 239 konkretnih primjera administrativne i pravne naravi. “Te prepreke, iako nevidljive, predstavljaju prava uska grla za suradnju područja u kojima živi 150 milijuna stanovnika EU-a”, navodi Komisija.

Identificirane su tri kategorije prepreka. Prva se odnosi na prekogranično zapošljavanje, o čemu nema pouzdanih informacija o pravilima i dostupnim uslugama s druge strane granice, neriješena su pitanja priznavanja kvalifikacija i vještina, pružanja pune socijalne sigurnosti.

Druga kategorija prepreka odnosi se ne prekogranično poslovanje tvrtki. Tvrtke koje posluju prekogranično troše 60 posto više od onih koje posluju samo na domaćem tržištu na potrebne procudure, uglavnom zbog prevođenja i troškova certificiranja.

U treću kategoriju spadaju različita pravila za medicinske usluge, nedostatak povezanosti u javnom prijevozu, jezične barijere koje otežavaju korištenje javnih usluga.

Već sada dva milijuna radnika, učenika ili studenata svaki dan ili tjedan prelazi granicu. Kako bi se olakšalo prekogranično zapošljavanje, kontaktna točka za granice poduprijet će regije koje bi htjele produbiti suradnju.

Savjetovat će ih se o uzajamnom priznavanju kvalifikacija, zajedničkim studijskim programima ili uslugama poduke za poduzetnike.

Ona će objedinjavati informacije o dobrim praksama u području prekograničnih usluga zapošljavanja, poput zajedničke mreže koju su osnovale španjolska regija Galicija i portugalska regija Sjever, a kojoj potporu pruža portal EU-a za mobilnost pri zapošljavanju EURES.

Hina/fah