Gradsko vijeće Grada Đurđevca na 24. sjednici održanoj 30. siječnja 2017., donijelo je jednoglasnu odluku o dodjeli javnih priznanja Grada Đurđevca povodom Dana Grada Đurđevca, 23. travnja 2017. godine.

Javno priznanje Zlatna plaketa “Sveti Juraj” dodjeljuje se:

Profesorici Ivani Senjan iz Đurđevca, za trajan doprinos i ostvarene izuzetne rezultate na unapređivanju pedagoškog, kulturnog, glazbenog i društvenog života u Gradu Đurđevcu

Profesorica Ivana Senjan đurđevačka je glazbena pedagoginja, zborovođa, crkvena glazbenica i solo pjevačica. Zaposlena je u Gimnaziji Dr. Ivana Kranjčeva u Đurđevcu i Umjetničkoj školi „Fortunat Pintarić“, Koprivnica – Područno odjeljenje u Đurđevcu. Glazbu je diplomirala na Institutu za crkvenu glazbu Albe Vidaković Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu.

Završila je Školu za zborovođe pri Vokalnoj akademiji u Zagrebu te srednju glazbenu školu solo pjevanja u Varaždinu. Studentica je 3. godine Poslijediplomskog doktorskog studija pedagogije na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, profesor je mentor te maestra mentorica Hrvatske udruge zborovođa.
Od rane mladosti profesorica Ivana Senjan sudjelovala je u glazbenim događanjima u Đurđevcu. Svoj doprinos razvoju glazbe i pjevanja u Đurđevcu dala je kao nastavnica u glazbenim školama koje djeluju u Đurđevcu te kao skladateljica i suradnica Dječjeg glazbenog festivala „Kukuriček“.

Veliki dio svojeg vremena i truda profesorica Ivana Senjan uložila je u razvoj zborskog pjevanja. Dirigentica je Djevojačkog zbora Gimnazije u Đurđevcu i zbora mladih Iuventus Christi župe Sv. Jurja mučenika u Đurđevcu. Sa svojim zborovima ili kao solo pjevačica profesorica Ivana Senjan godišnje ostvari stotinu nastupa, kojima uveličava kulturne, vjerske i druge javne svečanosti u Đurđevcu, a mnogobrojnim nastupima izvan Đurđevca uvećava ugled svojeg rodnog grada u domovini i šire.

Sa zborom mladih Iuventus Christi koji broji pedesetak članova priprema nedjeljna večernja euharistijska slavlja i prigodne koncerte, dok s Djevojačkim zborom Gimnazije Dr. Ivana Kranjčeva svake godine sudjeluje na županijskim, državnim i međunarodnim natjecanjima zborova na kojima ostvaruje izuzetne rezultate, među kojima se posebno ističe osvojeno prvo mjesto na Glazbenim svečanostima u Varaždinu 2012. godine.
Profesorica Ivana Senjan uzorna je djelatnica i omiljena nastavnica među svojim učenicima kao i članicama i članovima zborova koje predano i stručno vodi.

Dugi niz godina profesorica Ivana Senjan usađuje ljubav prema glazbi i vješto prenosi svoje široko znanje o glazbi generacijama mladih u Đurđevcu. Postiže izuzetne rezultate sa zborovima na različitim natjecanjima i susretima, doprinosi razvoju crkvene glazbe u Hrvatskoj, a uz to neprestano i marljivo ulaže u svoje obrazovanje i usavršavanje.
Za trajan doprinos i izuzetne rezultate trajne vrijednosti na unapređivanju pedagoškog, kulturnog, glazbenog i društvenog života u Gradu Đurđevcu, profesorici Ivani Senjan dodijelit će se Javno priznanje Zlatna plaketa „Sveti Juraj“.

Gospodinu Franji Mihočka iz Đurđevca za izuzetan doprinos i ostvarene rezultate na području kulture i humanitarnog djelovanja

Franjo Mihočka rođen je 1963. godine u Ferdinandovcu, a od 1976. godine živi u Đurđevcu. Zaposlen je u poduzeću „Zaštitar Sučić“ d.o.o. kao voditelj poslovnice za Podravinu i Slavoniju.
Interes za slikarstvo pokazuje od rane mladosti, a prve likovne radove izrađuje od 1987. godine. Intenzivnije se posvećuje slikarskom radu od 1995. godine od kada izlaže, sudjeluje na brojnim izložbama, likovnim kolonijama i radionicama u zemlji i inozemstvu.

Najčešće se izražava tehnikom akvarela, a motive crpi iz zavičajnog okruženja.
Franjo Mihočka kroz svoje likovno stvaralaštvo uglavnom nalazi putove za humanitarno djelovanje pa tako surađuje s mnogim udrugama i institucijama koje se brinu o potrebitima, naročito djeci s poteškoćama ili pak potrebitima u starijoj životnoj dobi, redovito se odazivajući na njihove humanitarne akcije, likovne radionice i kolonije, darujući nesebično svoje slike, vrijeme i pažnju.

Do sada je sudjelovao na preko 200 likovnih radionica i kolonija širom Hrvatske i inozemstva, a i sam je organizator i inicijator te voditelj likovnih i edukativnih radionica na području Đurđevca.

Priredio je tri samostalne izložbe, a sudjelovao je na brojnim skupnim izložbama diljem Hrvatske i inozemstva.
Rad Franje Mihočke na kulturnim projektima naročito dobiva na svojem značaju od 2013. godine kada je vođen idejom i željom očuvanja vrijednosti i tekovina Domovinskog rata i doprinosa svojeg sugrađanina, heroja Domovinskog rata, generala Mladena Markača, s nizom entuzijasta pokrenuo organiziranje likovne radionice „Peski–Art Đurđevac“ upravo u čast generala Markača. Likovni radovi nastali na likovnim radionicama „Peski–Art Đurđevac“ svake godine daruju se jednom od gradova ili institucija koje posebno cijene doprinos generala Markača i hrvatskih branitelja hrvatskoj slobodi.

Franjo Mihočka inicirao je i osnivanje udruge „Peski-Art“ Đurđevac 2014. godine koja okuplja kulturne amatere i entuzijaste te organizira niz kulturnih projekata u Gradu. Uz Likovnu radionicu kroz udrugu „Peski-Art Đurđevac“ Franjo Mihočka pokrenuo je i organizirao i druge značajne priredbe poput izložbe pisanica „Uskrsu ususret“ i izložbe Božićnih jaslica „Božiću ususret“ koje privlače veliku pozornost i interes kako sudionika tako i zainteresirane javnosti i publike.
Za izuzetan doprinos i ostvarene rezultate na području kulture i humanitarnog djelovanja gospodinu Franji Mihočka dodjelit će se Javno priznanje Zlatna plaketa „Sveti Juraj“.

Trgovačkom društvu Kotlar d.o.o. Đurđevac, za ostvarene rezultate na području gospodarstva.

Kotlar d.o.o. Đurđevac trgovačko je društvo koje uspješno posluje od 2008. godine. Osnovna djelatnost poduzeća je obrada i presvlačenje materijala vrućim pocinčavanjem. Sjedište i pogon tvrtke je na lokaciji u Đurđevcu, Ulica grada Vukovara 10. Kotlar d.o.o. je poduzeće proizašlo iz obrta Kotlar, a sama cinčaona je počela s radom 1999. godine.
Društvena i odgovornost prema zaštiti okoliša sastavni su dio poslovanja. Zasluge tvrtke u društveno odgovornom poslovanju očituju se sigurnošću radnih mjesta, a zadovoljstvo kupaca i poslovnih partnera tvrtka postiže održavanjem stalne kvalitete usluge i neprekidnim unapređivanjem svih ključnih procesa u proizvodnji i kontroli kvalitete.
U odnosu na 2015. godinu poduzeće je tijekom 2016. godine povećalo proizvodnju za 25%, odnosno preradilo je 700 tona više materijala u 2016. godini. Isto tako došlo je do povećanja broja zaposlenih s 31 zaposlenika u 2015. godini na 41 zaposlenika u 2016. godini, koji rade u četiri smjene. Godine 2015. poduzeće je dobilo ISO standard 9001.
Ulaganjem u nove tehnologije i povećavanjem broja zaposlenika, poduzeće Kotlar d.o.o. postalo je važan segment u razvoju gospodarstva na području Grada Đurđevca.
Za ostvarene rezultate na području gospodarstva, Zlatnu plaketa „Sveti Juraj“  dobit će trgovačko društvo Kotlar d.o.o. Đurđevac.

Javno priznanje Nagrada za životno djelo dodijelit će se gospodinu Dragutinu Bešeniću iz Đurđevca.

Dragutin Bešenić rođen je u Virju, 4. studenoga 1949. godine. Na likovnoj sceni djeluje od 1977. godine kao samostalni umjetnik, galerist, kolekcionar, donator i izdavač te ove godine slavi 40.-tu obljetnicu slikarstva i izlaganja.
Dragutin Bešenić, slikar je zavidne likovne kulture, vješt u ulju na staklu i na platnu, no ipak najjači u akvarelima. Sudionik je 186 likovnih kolonija u domovini i inozemstvu. Samostalno izlaže od 1979. godine na 35 izložbi u Hrvatskoj i Europi, a sudjelovao je i na preko 250 tematskih izložbi. Uvršten je u monografiju „Čudo hrvatske naive“ i monografiju „Dvadeset godina Paunovca“. Zajedno s Mijom Kovačićem, velikanom hrvatske naive ilustrirao je roman „Djetinjstvo je vraški šugava stvar“ Miroslava Dolenca Dravskog“.

U svibnju 1993. godine u dvorištu obiteljske kuće u Đurđevcu, organizirao je specifičnu likovnu priredbu „Kolonija prijatelja“ na kojoj je sudjelovalo tridesetak slikara, kipara, fotografa i keramičara iz cijele Hrvatske. To je postao temelj buduće Galerije „Bešenić“. Galerija „Bešenić“ otvorena je 1998. godine sa odabranom postavom od 150 umjetničkih radova. Postava Galerije redovito se mijenja, a godišnje su i dvije tematske izložbe za vrijeme Uskrsa i Božića.
Osim autorskih dijela, fundus Galerije bogat je djelima recentne umjetnosti s kraja 20. stoljeća kako iz Hrvatske tako i Europe i svijeta. Tu su brojna djela hrvatskih klasika kao što su Pulitika, Veža, Rajzer, Prica, Murtić, Gliha, Matković, Jozić, Živković, Turković i drugi.
Godine 1995. u sklopu „Legende o Picokima“ Dragutin Bešenić organizirao je likovnu koloniju slikara i kipara sa tridesetak autora, a 2007., 2008. i 2009. godine zajedno s tadašnjim Centrom za kulturu Đurđevac, Turističkom zajednicom i Gradom Đurđevcom organizirao je slikarsko-kiparske radionice „Picok“.
Gospodin Bešenić od 2011. godine bavi se sakupljanjem minerala, poludragog i dragog kamenja, a radi i na oplemenjivanju ABONOSA – hrasta koji je sazrijevao četiri do pet tisuća godina u rijeci Dravi. Iz navedenih materijala izrađuje unikatne umjetnine koje također izlaže u Galeriji.
Donirao je brojne javne ustanove i vjerske objekte te su njegova donirana djela u Galeriji Majčino selo u Međugorju, u Galeriji Dječeg vrtića Maslačak Đurđevac, u Galeriji Osnovne škole Franjo Viktor Šignjar u Virju, Vjeronaučnoj dvorani župe sv. Jurja u Đurđevcu, Galeriji Jurlinovi dvori u Pimoštenu i drugima.

Gospodin Bešenić dobitnik je brojnih nagrada i priznanja od kojih se ističe medalja grada Windsora s likom princa Charlsa i princeze Diane.
O njegovom stvaralaštvu pisali su brojni autori: Krešimir Šalamon, Božica Jelušić, Zdravko Seleš, Danijela Bešenić, Stanko Špoljarić, Olga Vujović, Josip Palada, Igor Brešan, Edita Janković Hapavel, Franjo Horvat, fra Svetozar Kraljević i Lidija Levačić Mesarov.
Za ostvarene rezultate u likovnom stvaralaštvu te djelovanju kao galerista, kolekcionara i donatora, a povodom četrdesete obljetnice slikarstva i izlaganja, gospodinu Dragutin Bešenić primit će javno priznanje Nagrada za životno djelo.

Javno priznanje Povelja Grada Đurđevca dodijelit će se gospodinu Marijanu Slunjskom iz Đurđevca.

Marijan Slunjski, rođen je 1962. godine. Školovao se u Đurđevcu, Križevcima i Zagrebu gdje je radio u tvrtki za istraživanje nafte i plina „Geofizika“ Zagreb, a kasnije u tvrtki Crostella Đurđevac, do prijevremenog umirovljenja. Devedesetih godina uključio se je u obranu domovine.
Fotografijom se bavi od osnovne škole kada je pohađao foto tečaj, a ozbiljnije promišljanje o fotografiji započinje 2008. godine od kada sudjeluje na raznim domaćim i stranim foto – natječajima, na kojima su mu fotografije zapažene i uvrštavane u uži izbor te nagrađivane.
Marijan Slunjski fotografira rodni Đurđevac i Podravinu te bilježi sve bitne trenutke i događanja koja se zbivaju u Đurđevcu. U njegovoj bogatoj arhivi fotografija najčešći i najpoznatiji simbol Đurđevca je utvrda Stari grad. Marijan Slunjski fotografira srcem i često bilježi mnoge poznate i manje poznate Đurđevčane.
Sudjelovao je na nekoliko skupnih izložbi i imao jednu samostalnu pod pokroviteljstvom Grada Đurđevca.
Za iskazanu predanost u dokumentiranju važnih događaja u Đurđevcu, gospodinu Marijanu Slunjskom dodijelit će se javno priznanja Povelja Grada Đurđevca.

Profesoru Tomislavu Ostojiću iz Đurđevca, za popularizaciju prirodnih i tehničkih znanosti.

Profesor Tomislav Ostojić rođen je1977. godine u Postojni, u Republici Sloveniji,
a do svoje 18 godine živio je u Čabru, gdje je završio osnovnu školu i gimnaziju. Na Sveučilištu u Rijeci završio je studij informatike i pedagogije na Filozofskom fakultetu.
Od 2007. godine radi kao profesor informatike u Gimnaziji Dr. Ivana Kranjčeva u Đurđevcu i vrlo je aktivan u nastavnim i izvannastavnim aktivnostima.
U razdoblju od rujna 2012. do kolovoza 2014. godine, kao član tima sudjelovao je u projektu W.A.T.E.R. u kojem su bili uključeni učenici i profesori iz Rumunjske, Francuske, Portugala, Turske i Hrvatske, a od rujna 2016. godine sudjeluje u međunarodnom projektu ERASMUS + IMAGINE.

Sudjelovao je u radu na cjelovitoj kurikularnoj reformi kao član Stručne radne skupine pri Ministarstvu, znanosti i obrazovanja, a koordinator je škole u uspostavi sustava razvoja digitalno zrelih škola – pilot projekt „e-Škole“.
Gospodin Ostojić aktivan je i kao član Autonomnog Alternativnog Kluba Kulture 46, kao voditelj sekcije odgoja i obrazovanja. Veliki doprinos popularizaciji prirodnih i tehničkih znanosti dao je kao voditelj i predavač Ljetne škole programiranja i robotike i voditelj Radionica robotike koje su okupile brojne učenike željne znanja, a vodi i radio emisije na Podravskom radiju.
Polaznik je Postdiplomskog/doktorskog studija „Istraživanje u edukaciji u području prirodnih i tehničkih znanosti“ na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Splitu.
Za dosad postignute rezultate na popularizaciji prirodnih i tehničkih znanosti, profesoru Tomislavu Ostojiću dodijelit će se javno priznanja Povelja Grada Đurđevca.

Gospodinu Petru Petroviću iz Đurđevca.

Petar Petrović rođen je 1942. godine u naselju Molve Grede. U Đurđevcu živi i radi od 1966. godine.
Slikajući preko više od 60 godina u maniri naive, najčešće uljem na staklu i platnu te crtežom u tušu, ostajući vjeran i odan tematici svojega zavičaja, okruženju sredine kroz koju niže sjećanja na običaje, predmete i građevine koje su danas gotovo zaboravljene, značajno doprinosi kulturnom bogatstvu Grada Đurđevca i Podravine.

Petar Petrović priredio je dvadeset samostalnih izložbi, sudjelovao je na tristotinjak skupnih izložbi u zemlji i inozemstvu te na preko 250 likovnih radionica i kolonija. Izradio je sedam grafičkih mapa, ilustrirao knjige i kalendare.
Sudjelujući na mnogim kulturnim priredbama, izložbama, likovnim radionicama i kolonijama, Petar Petrović doprinosi širenju ugleda i spoznaje o gradu i kraju u kojem radi i stvara.
Povodom 75. obljetnice života, a za postignute rezultate u likovnom stvaralaštvu, gospodinu Petru Petroviću dodijelit će se javno priznanje Povelja Grada Đurđevca.

Gospodinu Vladimiru Mašiću iz Đurđevca, dobrovoljnom darivatelju krvi, za darovanih 102 doze krvi.

Vladimir Mašić rođen je 17. 06. 1953. godine. Po zanimanju je drvnotehnološki radnik i zaposlen je u poduzeću RASCO u Kalinovcu. Prvi puta dobrovoljno je darovao krv u vojsci. Od tada je redovno darivao krv, a do kraja 2016. godine krv je darovao 102 puta.
Dragovoljac je Domovinskog rata i nositelj Spomenice Domovinskog rata 1990/91.
Zahvaljujući njegovom nesebičnom darivanju krvi, mnogo ljudskih života je spašeno i mnogo bolesnih osoba ozdravljeno.
Za dobrovoljno darivanje krvi do sada je primio nekoliko priznanja Hrvatskog crvenog križa, Gradskog društva Crvenog križa Đurđevac i Društva Crvenog križa Koprivničko-križevačke županije.
Za iskazanu plemenitost, humanost i ljubav prema čovjeku, gospodinu Vladimiru Mašiću dodijelit će se javno priznanje Povelja Grada Đurđevca.

Gospodinu Draženu Šadeku iz Đurđevca dobrovoljnom darivatelju krvi, za darovanih 102 doze krvi.

Dražen Šadek rođen je 23. svibnja 1958. godine. Osnovnu školu završio je u Đurđevcu, a srednju strukovnu za krojača u Zagrebu. U vojsci je 1980. godine prvi puta darovao krv i do danas je krv darovao 102 puta.
Kao član velike humane obitelji darivatelja krvi gospodin Šadek do sada je primio priznanja Hrvatskog crvenog križa, Gradskog društva Crvenog križa Đurđevac i Društva Crvenog križa Koprivničko-križevačke županije.

Kroz dugi niz godina nesebičnog darivanja krvi, gospodin Šadek spasio je brojne ljudske živote, a za njegovu plemenitost i humanost dodijelit će se javno priznanje Povelja Grada Đurđevca.

prigorski.hr