Bračni par Ivan i Višnja Sentočnik opet će na sud zbog slučaja privatizacije križevačkog Čelika otprije dva desetljeća. Evo što o svemu kažu bivši radnici…

KRIŽEVCI – Novo suđenje bračnom paru Sentočnik, koji su optuženi za muljanje s dionicama križevačkog Čelika, slučaj star dva desetljeća, u prigorskoj je prijestolnici opet otvorio stare rane.

Križevački Čelik, u kojem je nekoć radilo gotovo tisuću ljudi, bila je prva hrvatska tvrtka koja je otišla u stečaj. Tvrtka je nekako životarila do 1994. godine, kad su u nju ušli direktor Ivan Sentočnik, tadašnji HDZ-ov dogradonačelnik, i njegova supruga, predsjednica Nadzornog odbora Višnja Sentočnik. Od početka 1995. do kraja 1996. godine preostali radnici Čelika vodili su, kako se sad pokazalo, bitku koju nisu mogli dobiti. Godinu i pol bili su u štrajku te su svakodnevno ulicama Križevaca od tvornice Čelika do gradske uprave hodali u koloni, upozoravajući na loše stanje.

–  Koliko znamo, tada su Sentočnikovi uzeli kredit od Zagrebačke banke uz garanciju Agrobanke da će taj kredit otplaćivati. Pričalo se i da im je Grad posudio 300.000 marka, koliko im je nedostajalo za otkup dionica – prisjeća se Vlado Podolski, bivši radnik koji je u Čeliku proveo 30 godina.

Provjerili smo tu tvrdnju kod tadašnjega gradonačelnika Marijana Vukovića, bivšeg HSS-ovca.

– To su opet podmetanja koja su bila prisutna i onih godina kad se Čelik privatizirao. Grad je pokušao logistički pomoći te okupiti sve gospodarstvenike u gradu kao bi se Čelik privatizirao i stavio u funkciju. No, ovdje je glavnu riječ imala država na čelu s HDZ-om – objasnio je Vuković.

marijan vuković

Dodao je da je u poslovanju Čelika državni vlasnički udio, koji je tada iznosio 55 posto, bilo glavni razlog spoticanja.

– Bila je to klasična priča u to vrijeme. Država na čelu s HDZ-om htjela je svoje prste i ljude postaviti na sva mjesta gdje je bila vrijedna imovina, to se dogodilo s Čelikom i tu su nastali problemi. Država je kočila poslovanje Čelika – uvjeren je Vuković.

Nakon dolaska Sentočnikovih, u tri godine radnici su dobili svega nekoliko plaća, a većinu vremena proveli su u štrajku, ali i prosvjedu. Jedno vrijeme odnosi bili toliko poremećeni da radnici nisu puštali direktora Ivana Sentočnika u krug tvornice. Na portama tvornice Čelik organizirale su se danonoćne straže, kako bi se spriječio bilo čiji ulaz u krug tvornice, osim radnika.  Cilj je bio zaštiti imovinu tvrtke, ako je potrebno i fizičkom silom.

– Bili smo i prijavljivani policiji te sam nekoliko puta bio na razgovoru zbog navodnih prijetnji. Mi smo samo čuvali imovinu tvrtke i očekivali da nam se isplate plaće – ogorčen je Vladimir Katanović.

vladimir katanovic

– Postojao je strah da se imovina Čelika stavlja pod velike hipoteke i daje za zalog na kredite koje Čelik ne bi smio plaćati. Mislim da je upravo to, uz neisplatu plaća, bio razlog prosvjeda. Ali, u to vrijeme sve je bilo kaotično te mi zapravo nismo znali što želimo jer nismo znali u kakvoj se situaciju nalazimo – objasnio je Vlado Podolski, bivši čelikovac.

Katarina Sinjeri, dugogodišnja križevačka sindikalistica, na terenu je organizirala štrajk i javne prosvjede, ali niti ona u pojedinosti ne zna u kakvoj situaciji se tada nalazili tvrtka Čelik.

– Službeno je štrajk pokrenuo Sindikat metalaca, ali sam ga je provodila na terenu. Prosvjedi i štrajk organizirani su zbog neisplata plaća, a o situaciju u tvrtki nismo bili upoznati. No radnici su tvrdili da posla ima, ali iz nekog razloga se ne isplaćuju plaće. Većinom se dogodi da sindikati i radnici za probleme doznaju kad je već kasno, posebno je to vrijedilo za ono vrijeme – rekla je Katarina Sinjeri.

Nisu samo radnici Čelika u to vrijeme strahovali za tvrtku, već su se i zaposlenici Tvornice viličara Križevci našli u nezavidnoj situaciji. Tvornica viličara proizašla je iz Čelika te je imala planove proširenja i gradnje nove tvornice.

– U to vrijeme kod nas se govorilo da je imovina Čelika pod velikim hipotekama, a naša tvrtka nikad nije riješila imovinsko-pravne odnose s Čelikom. S imovinom pod hipotekom nismo mogli širiti naše poslovanje, tako da je sudbina Čelika zadesila i nas – objasnio je  Drago Katanović, bivši zaposlenik Čelika i Tvornice viličara.

drago katanovic

Podravski list/md

foto: Nikola Wolf

prigorski.hr