Pravo na grad i Zelena akcija u četvrtak, 27. rujna u 18,15 sati, u Kinu Kalnik u Križevcima organiziraju projekciju dokumentarnog filma “DO ZADNJE KAPI – Tajni rat za vodu u Europi” koji se bavi slučajevima privatizacije vodnih usluga u EU. Nakon projekcije održati ćemo diskusiju na kojoj ćemo pokušati zajedno dati odgovor na pitanje: “Kako je moguće u Hrvatskoj zaštititi vodu kao ljudsko pravo?”.

S obzirom na napore građanskih inicijativa diljem Hrvatske da sačuvaju različite javne resurse te neke bliske primjere iz susjedstva (konkretno Slovenije koja je ustavom zaštitila vodu kao ljudsko pravo, prepoznali smo temu vode kao izrazito bitnu. Namjera nam je povezati se s građanima, aktivistima i udrugama zainteresiranima za zaštitu vode i vodnih usluga kako bismo u budućnosti mogli zajedno reagirati i zaštiti pravo na vodu kao ljudsko pravo.

Stoga pozivamo sve zainteresirane da u četvrtak dođu pogledati film i sudjelovati u diskusiji.

Projekciju i diskusiju organiziramo u sklopu 11. Clubture foruma koji organiziraju Savez udruga Klubtura i Kreativni veznik alternativnog razvoja kulture (K.V.A.R.K.) u Križevcima od 27. do 29. rujna.

Više o filmu:

DO ZADNJE KAPI – Tajni rat za vodu u Europi (UP TO THE LAST DROP – The Secret Water War in Europe)
Scenarij i režija: Yorgos Avgeropoulos
Trajanje: 59 minuta
Jezik: grčki / tilovi: hrvatski

Dok Europa proživljava ne samo ekonomsku krizu već i krizu moralnih vrijednosti, milijuni europskih građana zahtijevaju odgovor na ključno pitanje: “Je li za Europsku uniju voda komercijalni proizvod ili ljudsko pravo?” Na to pitanje europske institucije do danas nisu dale jasan odgovor. Europska unija tek treba priznati vodu kao ljudsko pravo kao što je to učinio UN 2010. godine.

U međuvremenu, gradovi, regije i zemlje diljem svijeta sve više odbacuju modele privatizacije vodnih usluga koje su godinama implementirali te sada rekomunaliziraju sustave vodoopskrbe i odvodnje kako bi te usluge vratili u javne ruke. U Europi je najveći broj takvih slučajeva zabilježen u Francuskoj, zemlji koja je ujedno sjedište najmoćnijih i najutjecajnijih privatnih multinacionalnih kompanija za opskrbu vodom u svijetu. Devet slučajeva zabilježeno je u Njemačkoj.

Iako su Berlin i Pariz nedavno vratili vodne usluge u javne ruke, europske financijske i političke elite trenutno zahtijevaju od Grčke, Portugala i Irske da privatiziraju sustave javne vodoopskrbe. Odredbe vezane uz vodu mogu se naći u svakom memorandumu o razumijevanju koji su Grčka, Irska i Portugal potpisali s Trojkom te obično predstavljaju uvjet u svakom sporazumu o bailoutu potpisanom između zemalja opterećenih dugom i njihovih zajmodavaca.

Film “Do zadnje kapi” u razdoblju od četiri godine slijedi trag novca i korporativnih interesa u trinaest gradova i šest zemalja Europske unije. Dokumentarac o vodi reflektira suvremene europske vrijednosti i kvalitetu europske demokracije.

prigorski.hr