Unatoč uvriježenom mišljenju i savjetima liječnika po kojima kopanje nosa može rezultirati krvarenjem iz nosne šupljine i razvojem klica, austrijski pulmolog Friedrich Bischinger vjeruje da su djeca koja kopaju nos i jedu šmrklje zdravija od ostale jer one sadrže glikoproteinski sastojak sluzi koji izgrađuje i jača imunosni sustav.

Unatoč tomu što je riječ o prilično ogavnoj i nehigijenskoj navici, ona može biti korisna, osobito za djecu u razvoju, piše portal Kidspot.

U sluznici nosa i sinusa proizvodi se oko litra sluzi dnevno, koja pomaže u blokiranju prolaska prašine, bakterija, peluda i ostalih nečistoća iz zraka koji udišemo.

Mukus ili sluz zapravo djeluje poput ljepljive trake na sluznici, lijepeći na sebe bakterije i čuvajući na taj način naš dišni sustav. U protivnom bi sve nečistoće stigle u pluća.

“Nos je svojevrstan filter u kojemu se skupljaju brojne bakterije, a kad ta mješavina stigne do crijeva, zapravo djeluje poput lijeka”, kaže prof. Bischinger, dodajući da šmrklje čine uglavnom voda, sol i proteini te ističe da one nisu škodljive za dječji želudac.

Sluz u nosnoj šupljini sadrži malu količinu kontaminata, koji djeluju kao antigeni, a oni mogu poboljšati imunosni sustav kad se šmrklji pojedu, prenosi portal Kidspot.

“Grickanje” šmrklji pomaže dječjem imunosnom sustavu da se privikne na bakterije i ojača imunosni sustav, zbog čega se “roditelji ne bi trebali nervirati kada djeca kopaju nos i potom sadržaj stavljaju u usta te ga progutaju”, kaže prof. Bischinger, dodajući i da bi se trebalo riješiti socijalne stigme kada je posrijedi kopanje nosa.

Zbog svega navedenog znanstvenici razmišljaju o načinima stvaranja sintetske sluzi koja bi se dodala u smjesu guma za žvakanje ili u pastu za zube te na taj način koristila organizmu i jačanju imuniteta.

Tvrde i da sastav sluzi može pomoći organizmu u borbi protiv respiratornih upala, čira na želucu i HIV-a.

(Hina)

fah