KRIŽEVCI/SV. I. ŽABNO – Tvrtka TPS Grupa iz Svetog Ivana Žabna dužna je, prema nepravomoćnoj presudi Općinskog suda u Bjelovaru, svojoj bivšoj radnici isplatiti 40.000 kuna odštete te nešto manje od 10.000 kuna sudskih troškova, uz pripadajuće zatezne kamate.
Sve to zbog toga što je tvrtka kao poslodavac propustila zaštititi njeno pravo na dostojanstvo.
Naime, od 2003. do 2011. godine u tvrtki Javor, koja je bila u sastavu TPS Grupe, a bavi se izradom namještaja, sada već bivša radnica trpjela je razne oblike ponižavanja, poslovne, ali i osobne prirode, što uključuje i spolno zlostavljanje. Iza ovog pomalo suhoparnog pravnog teksta stoji priča o ‘paklu na zemlji’ koji je prošla umirovljena radnica te tvrtke.

jakopcic1
Priča počinje prije 13 godina kada je posrnulu tvrtku Javor kupio Trgoprom, koji je u sastavu TPS Grupe iz Svetog Ivana Žabna, a čiji su vlasnici bili Mirko Jakopčić i njegova nevjenčana supruga Ljerka Manojlović. Oštećena radnica do tada je u tvrtki bila šefica proizvodnje, no već prvog dana pri preuzimanju posla pod vodstvom novog vlasnika za oštećenu radnicu počelo je možda najgore razdoblje u životu.
Prema navodima koje je tužiteljica dala, direktor Mirko Jakopčić već je prvog dana ispred svih radnika poručio da je smijenio šeficu proizvodnje s te funkcije jer je ona odgovorna ‘kaj je Javor propal, jer da su znali delati, Javor ne bi propal’. Nakon toga nesretna radnica dobila je mjesto zamjenice šefa proizvodnje, no odmah zatim, prema navodima koje je iznijela, direktor Mirko Jakopović počeo ju je redovno zlostavljati, pak čak i seksualno.

Dugogodišnja zaposlenica Javora, od preuzimanja direktorskog mjesta Mirka Jakopčića, živjela je u stalnom strahu od gubitka radnog mjesta te istovremeno svoj posao obavljala uz neprilično ponašanje svog nadređenog. Kako je navela uz tužbi, direktor je istog dana kad ju je smijenio na radno mjesto zamjenika šefa proizvodnje, tražio od nje da mu bude doušnik u pogonu. Nakon što je to ona odlučno odbila, situacija se naglo pogoršala.

Diskriminacija i uznemiravanja tu nisu prestala, jer je Mirko Jakopčić, kako se navodi u tužbi, svojoj djelatnici redovito govorio da će ‘dobiti nogom u dupe’. No, osim diskriminacije koja se odnosila na poslovanje tvrtke, oštećena djelatnica dobivala je od svog direktora i razne ‘nemoralne ponude’. Pozivao da ‘se negdje malo nađu’, ili joj je govorio da bi ‘s njim mogla bolje živjeti’. Također, u tužbi je navedeno da je Mirko Jakopčić po pogonu redovito hodao pijan te joj nudio seks, a kad bi se s njim našla sama u uredu, počeo bi je pipati po cijelom tijelu.
Kulminacija događanja bila je 5. prosinca 2009. godine kada je u nazočnosti drugih radnika direktor Jakopčić opet počeo vrijeđati svoju zaposlenicu. Očajnoj radnici od nakupljanog stresa, ali i šoka, tada se počela kočiti ruka i noga te lijeva strana lica, a njezin kolega odvezao ju je na hitni liječnički pregled.

Od toga dana zlostavljana zaposlenica Javora nije došla na posao, a zbog teškoća završila je i na psihijatrijskom odjelu koprivničke bolnice. Nakon niza pregleda 2011. godine zbog radne nesposobnosti radnica tvrtke Javor otišla je u invalidsku mirovinu. Sud je nakon saslušanja svih svjedoka, među kojima su bili njezini bivši kolege, ali i direktor Mirko Jakopčić, te proučavanja izvješća medicinskih vještaka, naveo da je neupitno da je oštećena na radnom mjestu trpjele razne oblike diskriminacije, nepriličnog ponašanja, omalovažavanja te spolnog uznemiravanja.

Nakon pregledavanja iskaza medicinskog vještaka sud je zaključio da je upravo zato oštećena oboljela od depresivno-anksioznog stanja, zbog čega je izgubila radnu sposobnost. No, unatoč ovim činjenicama sud je odbio zahtjev nesretne radnice za odštetom od 150.000 kuna te odredio 40.000 kuna kao pravednu odštetu, uz plaćanje samo dijela sudskih troškova koji su se na kraju popeli na 35.000 kuna.

Podravski list/M. Dolenec

foto: Dubravko Vutuc

prigorski.hr