Darko Šket, bivši predsjednik Uprave Peveca, spremno je odgovorio na sva otvorena pitanja koja su zanimala novinare Podravskog lista. Tvrdi kako u poslu s Panproduktom nema baš ništa sporno te upozorava da taj poslovni odnos nema baš nikakve veze s prodajem njegove pivnice u Križevcima tvrtki čiji je vlasnik član obitelji Hadrović.

PL: Zašto ste kao predsjednik Uprave Peveca tijekom 2015. naložili da se avansom križevačkom Panproduktu isplati čak tri milijuna kuna za pelete i brikete?

– Pevec imao je i ima propisane interne procedure za zaključenje svih ugovora, pa tako i s dobavljačima, odnosno veleprodajnim kupcima, u domeni komercijalnih odnosa. Način plaćanja, kao jedan od važnih odredaba ugovaranja, također proizlazi iz konkretnih pregovora s poslovnim partnerima, koje su prethodno obavljale stručne službe u komercijali. Nakon definiranja uvjeta ugovora, predsjednik uprave je konačno potpisivao sve ugovore.

U konkretnom slučaju, plaćanjem avansom postigla se najniža cijena za proizvode koji su bili predmet ugovora, a uz to potrebno je naglasiti da je značajniji dio količina ugovorenih roba bilo predviđeno za daljnju prodaju veleprodajnom kupcu Konzumu, naravno uz veleprodajnu maržu, po višoj cijeni. Također, prije definiranja komercijalnih uvjeta i ugovaranja, prikupljene su ponude srodnih proizvođača. O svemu postoji dokumentacija u društvu, kao i o visini avansa, odnosno drugim relevantnim podacima vezanima uz taj poslovni odnos.

PL: Zašto ste Hadroviću nakon toga prodali pivnicu i restoran u središtu Križevaca?

– Nekretnina u mom vlasništvu prodana je poduzeću Prizma iz Karlobaga, a kupoprodajna cijena u cijelosti je isplaćena kreditom Zagrebačke banke, čime je zatvoren preostali dio moje kreditne obveze prema toj banci. Moj poslovni odnos s Prizmom nema nikakve veze s poslovnim odnosom Peveca i Panprodukta.

PL: No, u Pevecu danas tvrde da su na tom poslu oštećeni za više od 1,5 milijuna kuna i zbog toga su protiv vas podnijeli prijavu. Tvrde, također, da su sva jamstva koja su Hadrovići dali Pevecu bezvrijedna ili nenaplativa. Komentar?

– Pevec nije oštećen, a jamstva koja su dana od strane Panprodukta kod zaključenja ugovora o kuporodaji robe na ime uplaćenog avansa bile su zadužnice, kao uobičajeni instrument osiguranja plaćanja, a kasnije i osobne zadužnice vlasnika društva te založno pravo na pokretninama (opremi za proizvodnju peleta), procijenjenu po ovlaštenom sudskom vještaku u iznosu od oko 3,9 milijuna kuna. Po mojim saznanjima, ugovor nije raskinut te se roba dalje isporučuje.

PL: Kako ste stekli više od 10.000 dionica Peveca koje su bile u vlasništvu garešničkog Finaga, tvrtke pod vlasničkom kontrolom Panprodukta?

– Dionice sam kupio i platio s mog računa na račun Podravske banke putem brokerskog odjela iste banke. To što je Panprodukt bio suvlasnik Finaga nije imalo i nema nikakve veze s tom kupnjom.

PL: Jeste li bili u sukobu interesa dok ste kao glavni čovjek u Pevecu poslovno surađivali s Finagom u vrijeme kad je na čelu garešničke tvrtke bila vaša kći?

– Moja kći bila je u Finagu samo nekoliko mjeseci, otprilike četiri, tijekom 2012. godine i nisam bio u sukobu interesa jer je Finag bio dobavljač Peveca mnogo prije, a i poslije nje. Usput, Pevec je poslovao s više od 350 dobavljača u Hrvatskoj i inozemstvu.

Razgovarao: Goran Obran/Podravski list

Renata Hadrović, čelnica Panprodukta: “Pevec nije oštećen, isporučit ćemo robu”

Tvrdnje Peveca da je oštećen u poslovanju s Panproduktom su netočne, kao i tvrdnje da su naše garancije i zadužnice bezvrijedne. Točno je da je Pevec avansirao s nekoliko uplata pelet, briket i sobna drvena vrata. Pelet i briket je avansiran zbog jeftinije proizvodnje ljeti, zato su i dobili nižu cijenu.Vrata su avansirali preko Panprodukta, a tvrtka Finag uzimala im je samo 12 kuna marže po komadu na proizvođačku cijenu te je Pevec imao veliku dobit na tim proizvodima.

Oko 300 tona peleta je bilo spremno za isporuku prema ugovoru i kad je trebalo krenuti iz Peveca su tražili europski certifikat. Mi smo ga zatražili i čekali preko 60 dana da ga dobijemo. Pevec je tražio taj certifikat jer ga je to navodno tražio kupac, a mi smo nudili da pelet bez toga prodaju u svojim centrima, ali za to nije bilo volje ni znanja.

Kad smo ishodili certifikat, počeli smo proizvoditi i isporučivati pelet. No, isporuka je zastala kad je tvrtka Finag, u kojoj smo u najmu sa svojim postrojenjem, otišla u stečaj. Struja je isključena i morali smo čekati da se pokrene proces. Potom smo nastavili proizvodnju uz mnogo muke i proteka vremena, ali dogodio se požar u pogonu i zastoj. Što se tiče isporuke vrata, čekamo da Finag objavi prodaju tih nedovršenih vrata za koja smo obavijestili Pevec da ćemo ih otkupiti iz stečaja te ih završiti i isporučiti.

Lanjskog listopada bili smo na sastanku kod novog predsjednika uprave Peveca Jurice Lovrinčevića, i to na njihov zahtjev. Ispričali smo mu zbog čega je došlo do zastoja isporuke oko trećine dogovorenih proizvoda, sve je razumio i pitao kad to možemo isporučiti. Dogovorili smo da to bude do kraja ove godine. Sugerirali smo da nam obračunaju kamate i pristao je na naš prijedlog uz napomenu da postoji mogućnost otpisa ako bude sve po dogovoru.

Tad je bio zadovoljan i ne znam što se dogodilo da nas Pevec toliko blati po novinama i da nas je blokirao. Tražili smo da nam pošalju stanje duga jer imamo tvrtku koja bi prema njima zatvorila potraživanja, ali im očito nije u interesu da se dugovi zatvore jer nam ne odgovaraju niti na jedan naš upit u zadnjih mjesec dana. Što se tiče Panprodukta, trenutačno je u teškoćama, ali još potražuje dvaput više od ukupnih dugovanja”, priopćila nam je Renata Hadrović, čelnica križevačkog Panprodukta.

Goran Obran/Podravski list

FOTO: NIKOLA WOLF