Znanstvenici neprofitne američke medicinske tvrtke koja se bavi istraživanjem biomedicinskih znanosti ustanovili su da nam se nakon obroka bogatih proteinima i solju spava više nego nakon konzumiranja neke druge hrane.

Podsjetili su i na to da obilan obrok koji unesemo organizam može utjecati na kvalitetu sna i njegovo trajanje, a njihova istraživanja pokazala su da su to u prvome redu obroci bogati proteinima i solju.

Testiravši učinak konzumacije soli, šećera i proteina na voćnim mušicama, insektima koji se u istraživanjima koriste zbog genetske sličnosti s ljudima, znanstvenici su ustanovili da su zasoljeni obroci i oni s više proteina utjecali na pospanost, ali i na kvalitetu i duljinu sna, prenosi časopis eLife.

Ustanovili su i da je za mehanizam poticanja sna odgovorna specifična vrsta neurona – leucokinina.

“Osobito brzo leucokinin se aktivira u prisutnosti proteina”, objasnio je dr. Murphy iz tvrtke Scripps Research Institute.

“Ovaj fenomen pratili smo u laboratorijskom testu i kod muha kojima nismo davali proteine, već smo ih hranili isključivo saharozom. Konstatirali smo da su insekti ostali budni”, kazao je Murphy, dodavši da će biti zanimljivo nastaviti istraživanje kako bi se ono proširilo na razumijevanje života životinja koje žive u divljini. Dok spavaju ranjive su i bit će interesantno ustanoviti zbog čega im je nakon obroka potreban san, kaže Murphy.

(Hina)

fah