Na 4. međunarodnom festivalu arheološkog filma (MFAF), koji se održava 3. i 4. studenoga u splitskom Muzeju hrvatskih arheoloških spomenika, bit će prikazano 11 filmova iz sedam zemalja.

Festival donosi izbor najzanimljivijih dokumentarnih filmova arheološke tematike, a osim hrvatskih bit će prikazani filmovi iz Slovenije, Italije, Francuske, Turske, Njemačke i Španjolske.

Važnost i opravdanost ovoga festivala potvrđuje sve veći broj prijavljenih domaćih filmova koji nažalost nisu svi mogli biti uvršteni u relativno kratki dvodnevni program, rekla je direktorica MFAF-a Lada Laura. “Festivalu je osiguran kontinuitet, a zanimanje i sudjelovanje stranih kulturnih institucija i partnera potvrđuje da se radi o kvalitetnom projektu kojim se promiče naša, ali i arheološka baština ostalih naroda”, dodala je Laura.

Na festivalu će premijerno biti prikazana tri domaća filma, a strani filmovi već su prikazani na međunarodnim festivalima na kojima su osvojili ukupno 17 nagrada. Da je riječ o kvalitetnom festivalu svjedoči i činjenica da su na upravo završenom festivalu arheološke tematike u Ateni nagrađena tri filma koja će sljedećeg tjedna gledati i splitska publika, a MFAF u selekciji dijeli čak pet dokumentaraca s festivalom u Bordeauxu koji je u tijeku.

Hrvatsku će predstavljati film “Claustra” snimljen u koprodukciji sa Slovenijom, koji istražuje značajan, a slabo poznat rimski graditeljski pothvat, pandan britanskom Hadrijanovom zidu koji se proteže kroz Hrvatsku i Sloveniju. Drugi je hrvatski premijerni film “Blago iz potonulog broda” o brodolomu kod otočića Gnalića iz 1583., najbogatijem jadranskom podmorskom nalazištu. Slavnim hrvatskim istraživačem glagoljice i fresko slikarstva bavi se posljednji domaći film “Az, Branko prividkom Fučić”.

Na festivalu će biti prikazan i njemački film “Ukradeni ratnici” o krađi antikviteta iz Kambodže koji je završio u prodajnom katalogu Sotheby’sa. Turski filmovi “Tajanstveno kamenje Hakkarija” i “Velika slagalica” bave se misterioznim stelama nepoznate civilizacije pronađene u Kurdistanu, odnosno najdužim filozofskim napisom antičkoga svijeta, dugim čak 80 metara, koji izlaže osnovne teze Diogenovog epikurejstva.

Filmovi “Prilazi” i “Most u Avignonu: povratak u prošlost” bave se tehnološkim dostignućima koji suvremenoj arheologiji omogućavaju značajna otkrića.

Poznata antička nekropola u blizini Napulja i bolja valorizacija arheološke baštine tema je talijansko-francuskog filma “Zidno slikarstvo u Cumi”, talijanski film “Ženske priče” iz vizure pet Sicilijanki progovara o kulturnoj baštini najvećeg otoka Sredozemlja, dok je tema španjolskog filma “Šapat” više od 20 tisućljeća kontinuiranog života i i zidnih slikarija u špilji Chufin pod zaštitom UNESCO-a na sjeveru Španjolske.

U popratnom programu festivala bit će predstavljena knjiga Veljka Barbierija “Ja, Dioklo, Jupitrov sin”, te prikazan film koji predstavlja neke od multimedijalnih sadržaja ove godine obnovljene šibenske tvrđave “Barone”. Posjetitelji će moći razgledati izložbu Ljube Gudelja, višeg kustosa MHAS-a “Crkvine-Cista Velika”. Gost festivala je Dario Di Blasi, direktor festivala arheološkog filma Rassegna Internazionale del Cinema Archeologico u talijanskom Roveretu.

U žiriju festivala su Daniel Rafaelić, Katja Marasović, Veljko Barbieri, Ljubomir Gudelj i Simon John Ryle koji će dodijeliti tri nagrade, a nagradu najboljem filmu dat će i splitska publika. Ulaz na sve projekcije koje počinju u četvrtak i petak u 18 sati je besplatan, a Festival će završiti proglašenjem najboljih filmova i dodjelom nagrada u petak navečer.

(Hina)

fah